Bluetooth jest technologią bezprzewodową, która umożliwia łączność pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi. W przypadku laptopów, za jej pomocą możemy podłączyć między innymi myszki, klawiatury, zestawy głośników, a także słuchawki i wiele innych urządzeń. Jak jednak włączyć bluetooth w laptopie? Czy to trudne? Poniżej znajdziecie wyczerpujące informacje na ten temat.
Sprawdź czy laptop obsługuje Bluetooth
Przed przystąpieniem do aktywacji bluetooth w naszym laptopie, powinniśmy upewnić się, czy nasze urządzenie faktycznie obsługuje tę technologię. W pierwszej kolejności warto zajrzeć do specyfikacji technicznej naszego sprzętu czy też przeglądnąć dokumentację dostarczaną przez producenta. Często informacje na temat obsługi Bluetooth znajdują się tam w bardzo bezpośredni i łatwy do znalezienia sposób.
Jeśli nie mamy dostępu do takich informacji lub nie jesteśmy pewni, można skorzystać z kilku innych opcji. W przypadku systemu Windows, najprostszą metodą jest sprawdzenie tego w panelu sterowania. Możemy przejść do „Urządzenia i drukarki”, a następnie „Dodaj urządzenie”. Jeżeli pojawia się opcja „Bluetooth”, oznacza to, że nasz laptop obsługuje tę technologię.
Innym sposobem jest skorzystanie z menedżera urządzeń. W tym celu musimy otworzyć „Menedżer urządzeń” (Device Manager), a następnie rozwijać kategorię „Bluetooth”. Jeśli na liście pojawiają się jakiekolwiek urządzenia Bluetooth, to na pewno nasz laptop obsługuje tę technologię. Jeśli na liście nie ma żadnych urządzeń Bluetooth, możliwe, że sterownik nie jest zainstalowany, a my w dalszej kolejności powinniśmy zainstalować odpowiedni sterownik.
Włącz bluetooth w systemie operacyjnym
Jeżeli jesteśmy już pewni, że nasz laptop obsługuje technologię Bluetooth, czas na jej aktywację. W zależności od używanego systemu operacyjnego, proces ten może wyglądać nieco inaczej.
Włączenie Bluetooth w systemie Windows
W systemie Windows zarządzanie Bluetooth jest proste i intuicyjne. W większości laptopów funkcję Bluetooth można włączyć za pomocą skrótu klawiaturowego. Zazwyczaj jest to kombinacja klawisza „Fn” oraz klawisza z symbolem Bluetooth na jednym z klawiszy funkcyjnych (F1 – F12). Warto jednak sprawdzić w instrukcji obsługi naszego laptopa, jak aktywować Bluetooth za pomocą klawiatury.
Bluetooth można włączyć również bezpośrednio w systemie Windows. Wystarczy otworzyć „Ustawienia” (zakładka „Urządzenia”), a następnie „Bluetooth i inne urządzenia”. Jeżeli Bluetooth jest wyłączone, po prostu przesuwamy suwak do pozycji „Włączone”.
Włączenie Bluetooth w systemie Linux
W systemie Linux, w zależności od konkretnej dystrybucji, proces włączania Bluetooth może nieznacznie się różnić. W większości przypadków, opcję tę znajdziemy w menu systemowym, w zakładce „Ustawienia” lub „Preferencje systemu”, a potem „Bluetooth”. Domyślnie technologia ta powinna być aktywna. Jeżeli nie, wówczas wystarczy zmienić ustawienie na „Włączone”.
Włączenie Bluetooth w systemie MacOS
Użytkownicy komputerów Apple mają możliwość włączenia Bluetooth za pomocą jednego kliknięcia. Na pasku narzędzi na górze ekranu jest ikonka Bluetooth. Wystarczy na nią kliknąć, a następnie wybrać „Włącz Bluetooth”. Jeśli ikona Bluetooth nie jest widoczna na pasku narzędzi, można ją włączyć w „Preferencjach Systemowych”, w zakładce „Bluetooth”.
Część laptopów posiada również fizyczny przełącznik do włączenia Bluetooth. Warto sprawdzić, czy nasz model laptopa posiada taką funkcję, jeśli miałby kłopoty z włączeniem tej technologii.
Po włączeniu Bluetooth w naszym laptopie jesteśmy gotowi do sparowania z innymi urządzeniami. Pamiętaj jednak, aby zawsze korzystać z tej technologii rozsądnie i bezpiecznie, unikając niewiarygodnych urządzeń i utrzymaniu aktualnych sterowników.